Dlaczego przeprowadzka do {nowego} domu Cię nie uszczęśliwi.

with Brak komentarzy

Wydaje Ci się, czasami, że jedynym rozwiązaniem wszystkich Twoich „nieszczęść” jest przeprowadzka? Snujesz marzenia o nowym domu? Wyobrażasz sobie jak inne byłoby Twoje życie, gdybyś tylko zmieniła mieszkanie na większe, ładniejsze, w dobrej dzielnicy? Jaka byłabyś wtedy dumna i szczęśliwa

 

Badania pokazują, że większość rzeczy, które mają podnieść poziom naszego szczęścia, wcale nam go nie dają. Na ogół przeceniamy ich wpływ na wzrost życiowego zadowolenia i poczucia dobrostanu. Co więcej- nowa praca, samochód, podwyżka- sprawią, że poczujesz się szczęśliwsza tylko na chwilę. Po pewnym czasie nie będą już “nowymi” rzeczami, przyzwyczaisz się do nich i będziesz szukała kolejnej cudownej rzeczy, dzięki której poczujesz chwilowy przypływ szczęśliwości. 

Dotyczy to też nowego domu czy mieszkania, które często jest nowym pięknym “opakowaniem”, do którego przeprowadzasz się “stara Ty”. Ze starymi nawykami, rzeczami gromadzonymi od lat i wielką listą nadziei (na ogół) niemożliwych do spełnienia. 

 

 

Niezależnie od tego czy przeprowadzka do nowego domu/mieszkania jest faktycznie Twoim kolejnym życiowym krokiem, czy fantazją bez realnej szansy spełnienia, wykorzystaj “marzenie o nowym domu”, żeby już teraz poczuć się lepiej. W domu, który masz.

Zamknij na chwilę oczy, przenieś się w wyobraźni do miejsca, które jest spełnieniem Twoich marzeń o domu i poszukaj odpowiedzi na następujące pytania: 

JAK wygląda mój wymarzony dom? 

Marzy Ci się mieszkać w drewnianym domku na skraju lasu z dużym tarasem i przeszkloną ścianą? Jaki panuje tam klimat, nastrój? Jak się tam czujesz? Co sprawia, że jesteś szczęśliwa? Poczucie przestronności, światło wpadające przez duże okna, zieleń, drewno? 

I pytanie najważniejsze– co możesz zrobić, aby miejsce, które teraz jest Twoim domem było bardziej przestronne, żeby wpadało do wnętrza więcej światła, żeby było w nim więcej zieleni, drewna? Nierealne? Czy na pewno {…}?

Jak zachowuję się w moim wymarzonym domu? 

Jak zmieni się Twoje życie po przeprowadzce? Co zaczniesz robić, a nie robisz tego teraz? Będziesz ćwiczyć jogę na tarasie o poranku? Zapraszać znajomych na długie wieczory przy lampce wina? Urządzać przyjęcia, których nigdy nie urządzałaś? Będziesz o swój dom dbać- sprzątać, odkładać rzeczy na miejsce, 

Pytanie do Ciebie: kiedy zaczniesz zachowywać się w taki sposób w domu, który masz teraz? Co Cię przed tym powstrzymuje? Co pozwala Ci przypuszczać, że w nowym domu zaczniesz robić rzeczy, których nie robiłaś przez całe swoje życie? 

Kim jestem w moim wymarzonym domu? 

Jaka będziesz w nowym domu? Jaką staniesz się osobą? Zrelaksowaną, wypoczętą, uporządkowaną? Będziesz uśmiechniętą panią domu zabawiając gości w trakcie przyjęć ciągnących się po świt? A może medytującą oazą spokoju? Albo mistrzem domowej organizacji? 

Wskazówka: Twoja przyszłość zaczyna się TERAZ. Zacznij już dzisiaj zachowywać się jak kobieta z wymarzonego domu. Zacznij sprzątać, ćwiczyć, zaproś gości na kameralną kolację przy świecach. Co więcej- jeśli nie zaczniesz zmieniać swojego zachowania dzisiaj, w przyszłości (i w nowym domu) będziesz nadal sobą z dziś.