Niech zgadnę…
Oglądasz wnętrza na Instagramie, przeglądasz zdjęcia w pięknych czasopismach albo na Pinterest. Zachwycasz się, dostajesz wypieków na twarzy, a potem patrzysz na swój dom i mina Ci rzednie? Też chciałabyś tak mieszkać. Ale boisz się już sama za to zabierać.
Próbowałaś. Urzekła Cię tapeta w monstery w salonie znanej blogerki- kupiłaś. Przeczytałaś, że w nadchodzącym sezonie trendy będą fiolety- wróciłaś do domu z fioletową narzutą. Ale jakoś to wszystko do siebie nie pasuje, jest niedokończone, bez wyrazu.
A może te wszystkie inspiracje dalej czekają w folderze z napisem “wymarzony” dom, a Ty siedzisz na szarej kanapie w salonie o białych pustych ścianach i boisz się podjąć jakąkolwiek decyzję?
Dzieje się tak dlatego, że zaczynałaś bez jasnego “przepisu” na wnętrze. Kupowałaś co Ci się podoba, każdy pokój urządzałaś osobno.
A Twój dom to jedna, spójna całość. Opowiadająca Twoją niepowtarzalną historię.
Co więc zrobić, aby urządzić spójne, wyjątkowe wnętrze i zaoszczędzić sobie kosztownych wnętrzarskich pomyłek?
Jak zaaranżować spójne wnętrze krok po kroku?
Krok 1 {Nastrój}
Od czego “zaczyna się wnętrze”? Od wspomnienia, ulotnej chwili, pociągnięcia pędzlem na papierze… pocztówki z wakacji, fotografii w albumie, wycinków z wnętrzarskich magazynów przechowywanych latami w folderze z napisem “dom marzeń”. Od nastroju, klimatu, charakteru, tonu. Od cienkiej nici spajającej ze sobą wiele pozornie przypadkowych wątków w Twoją unikalną opowieść.
Dopiero kiedy spróbujesz ułożyć z nich nastrojowy kolaż, zobaczysz, jak się ze sobą łączą i jaki klimat chcesz stworzyć w swoim domu. I, co najważniejsze, nikt od Ciebie nie wymaga, żebyś przypięła mu etykietkę z nazwą scandi, boho albo french chic…
Stworzenie zbioru inspiracji, a następnie moodboardu (tablicy nastroju) pozwoli Ci także zobaczyć paletę kolorystyczna Twojego domu. Powinna być ona spójna z Twoją osobowością i, co ciekawe, do moodboardu na ogół intuicyjnie wybieramy bliskie nam barwy. Co więcej, tym samym podyktowane są wybory stylistyczne. Jeśli interesuje Cię temat wnętrzarskiej osobowości, i chcesz urządzić wnętrze spójne z Twoim charakterem, zajrzyj do kursu „Dom z charakterem”.
Krok 2 {Koncepcja}
Od moodboardu już jeden krok do koncepcji Twojego wnętrza, czyli spójnego pomysłu na styl i kolor całej przestrzeni Twojego domu.
Bo dom czy mieszkanie urządza się w całości. Musztardowa kropka na plakacie znad kanapy staje się welurowym obiciem Twojego wymarzonego łóżka, a bordowy welur kanapy fragmentem wzoru na dekoracyjnej poduszce.
Różne elementy wystroju może łączyć kolor, kształt albo tekstura. Zadbaj o ich różnorodność. I pamiętaj, że to, iż wszystko będzie do siebie”pasować”, nie oznacza, że wszystko ma być do siebie podobne. ale wzajemnie się uzupełniać. Szare zasłony powieszone nad szarą kanapą stojąca na szarym dywanie to nie uzupełnienie wystroju, ale kolejny taki sam element stylistyczny. Beżowe lniane zasłony zawieszone w oknie obok szarej nowoczesnej sofy ustawionej na dywanie z trawy morskiej tworzą o wiele ciekawszą historię. Co więcej, dostarczają Twojej psychice innego rodzaju bodźców i jakości.
Sofa / Poduszka / Poduszka / Stolik kawowy / Kinkiet / Plakat / Łóżko / Plakat / Stolik / Lampa / Farby
Krok 3 {Funkcjonalność}
Czy wiesz, że każde pomieszczenie w Twoim domu ma jedno ustawienie optymalne? Jest nim taki układ mebli, który zapewni Ci maksymalne poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad psychologii wnętrza, które podpowiedzą nam jak ustawić kanapę, łóżko albo biurko.
Dodatkowo, zadbaj o odpowiednie proporcje i balans pomiędzy wszystkimi elementami aranżacji. Rozmiary największych mebli np. sofy muszą być proporcjonalne do wymiarów pomieszczenia, a stolik kawowy i dywan powinny „pasować” rozmiarem do wymiarów sofy. Niemniej ważny jest sposób ich usytuowania w przestrzeni względem siebie oraz różnorodność kształtów.
Sprawdź układ funkcjonalny pomieszczenia, patrząc na nie „z lotu ptaka” oraz ze wszystkich możliwych perspektyw. Najważniejsza jest ta, którą uzyskasz np. siedząc na kanapie (bo w ten sposób na ogół będziesz użytkować salon) oraz wchodząc do pomieszczenia.
Dywan / Stolik kawowy / Sofa / Plakat / Plakat / Kinkiet / Lampa podłogowa / Fotel /Stolik / Szafka RTV
Krok 4 {Styl i detale}
Kiedy już wybierzesz (i ustawisz) większe i mniejsze meble, zadbaj o akcesoria… poduszki, dywany, wazony, świeczniki, klosze dekoracyjnych lamp, koszyki na drobiazgi, pledy, koce, figurki i drobiazgi.
Mam dla Ciebie zadanie. Czy gdybyś zebrała te wszystkie przedmioty z całego Twojego domu i ułożyła w jednym miejscu, to stworzyłyby spójną kolekcję, którą bez problemu możesz rozdzielić między różne pomieszczenia. Czy poduszki z salonu będą równie dobrze wyglądać na łóżku i odwrotnie?
Do takiego właśnie efektu dążymy. Wystrój Twojego domu to spójna całość zbudowana z różnych, uzupełniających się elementów.
Sofa / Łóżko / Stolik kawowy / Lampa podłogowa / Dyfuzor / Lampa wisząca / Stoliki
Kinkiet /Narzuta / Plakat / Plakat / Poduszka / Poduszka / Wazon / Wazon / Dywan
Krok 5 {Lista zakupów}
Dopiero teraz – po stworzeniu spójnej koncepcji stylu i koloru dla wszystkich pomieszczeń w Twoim domu – możesz sporządzić ostateczną listę wnętrzarskich zakupów. Nie oznacza ona, że wszystko musisz kupić od razu. Sprawi jednak, że Twoje wybory staną się przemyślane i spójne.
Masz też w ręku wytyczne do dalszych zakupów. Kupując pościel, ręczniki do łazienki albo kuchenną zastawę, możesz sprawdzić jak ich stylistyka wpisuje się w Twoją koncepcję wnętrza. Pozwoli Ci to zaoszczędzić przypadkowych zakupów, nietrafionych decyzji i niepotrzebnych wydatków.
Wpis zawiera produkty objęte współpracą afiliacyjną. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu online, korzystając z mojego polecenia, otrzymam z tego tytułu prowizję.
Zdjęcie tytułowe: Brooke Lark | Unsplash