Wnętrzarska tożsamość, czyli trzy {czasowe} perspektywy projektowania.

with Brak komentarzy

Zastanawiałaś się kiedyś, co tak naprawdę tworzy naszą osobistą „koncepcję” idealnego domu? Co sprawia, że dla każdej z nas „dom” znaczy coś innego?

Rzeczywistość psychiczna każdej z nas jest inna. A za nią podąża odmienność naszych domów.

Kształtuje nas nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nasze wspomnienia, to kim teraz jesteśmy oraz oczekiwania dotyczące przyszłości składają się na naszą tożsamość, czyli wizję własnej osoby, poczucie odrębności i wyjątkowości. 

Nasza psychiczna tożsamość znajduje odbicie we „wnętrzarskiej tożsamości” naszych domów*. Można by powiedzieć, że „projektujemy” (rzutujemy) naszą wizję siebie na przestrzeń do życia, którą bardziej lub mniej świadomie aranżujemy. 

Czy wiesz, że…

  • próbujemy w swoich domach odtworzyć klimat miejsc, które nas ukształtowały
  • styl Twojego domu i jego barwna paleta jest odbiciem Twojego typu osobowości
  • Twój dom jest „moodboardem” Twojej przyszłości, pokazuje kim się stajesz i co Ci w tym przeszkadza?

Spójrz na swój dom z trzech różnych „czasowych” perspektyw i zastanów się, o co możesz wzbogacić jego aranżację, aby w pełni pokazywał, kim jesteś, jaka jest Twoja historia i w jakim kierunku zmierza Twoja przyszłość. 

Wnętrzarska przeszłość

Zamknij na moment oczy i przypomnij sobie dom, do którego lubiłaś wracać jako dziecko. Być może był to Twój dom rodziny, mieszkanie dziadków albo cioci, którą odwiedzałaś co roku w wakacje. Jaki klimat miało to miejsce? Jak się tam czułaś? Kim tam byłaś?

Twoja intuicja przechowuje obrazy, odczucia i skrawki wrażeń z miejsc, które Cię ukształtowały. Tam czułaś się zaopiekowana, ważna, otoczona troską. Klimat tych miejsc próbujemy (często podświadomie) odtworzyć w naszych domach. Zdarza się, że wybieramy na dom miejsce w bardzo podobnej lokalizacji albo okolicy. Stąd niektórzy z nas marzą o domu na wsi, a inni o mieszkaniu w centrum miasta.

Wystrój Twojego domu może nawiązywać do przeszłości także dosłownie. Możesz w nim wyeksponować rodzinne pamiątki, podawać cukier do kawy w cukiernicy odziedziczonej po babci albo ustawić w salonie kolekcję rodzinnych fotografii.

Zdarza się jednak, że przeszłość kieruje naszymi wnętrzarskimi wyborami w mniej oczywisty sposób. Wchodzimy do mieszkania z pośrednikiem nieruchomości i od progu „czujemy się jak w domu”. Wybieramy kafle do kuchni przypominające te z babcinej kuchni. Albo tworzymy „dom otwarty”, bo dokładnie taka atmosfera towarzyszyła nam od dziecka w mieszkaniu rodziców.

Wnętrzarska teraźniejszość

Psychologowie udowodnili, że osoby o różnych osobowościach reagują na to samo wnętrze w odmienny sposób. Dla przykładu ekstrawertyk czuje się lepiej w bardziej urozmaiconym środowisku, a introwertyk w otoczeniu o mniejszej złożoności. Nasza osobowość wpływa na wybory dotyczące palety kolorów, kształtu mebli, preferowanych materiałów wykończeniowych, a nawet tego, czy wolimy szafki kuchenne o lśniących, czy matowych frontach.

Każda z nas ma własną niepowtarzalną osobowość. A za nią podąża unikalny charakter Twojego domu. Jego barwy, styl i klimat.

Odpowiedź na pytanie „kim jestem” znacznie ułatwia podejmowanie wnętrzarskich decyzji. Inaczej mieszka osoba, dla której liczy się wyjątkowość, niepowtarzalność i efekt wow. Inaczej ktoś, kto ceni tradycję i wartości rodzinne. Kolorowy styl boho bardziej pasuje do osoby energicznej, otwartej na zmiany i podążającej za trendami. A we wnętrzu pełnym naturalnych materiałów i wyciszonych barw odnajdzie się amatorka spokoju potrzebująca domowej oazy i ochrony przed chaosem świata.

Wnętrzarska przyszłość

Twój dom pokazuje, jaka jest Twoja historia i kim jesteś teraz, ale też kim się stajesz. Zmiany w życiu najłatwiej rozpocząć od zmian w fizycznym otoczeniu. Jak to zrobić?

Wyobraź sobie, że Twój dom jest fizycznym moodboardem albo namacalną „tablicą Twoich marzeń”. Wszystko, co się w tej przestrzeni znajduje może Cię wspierać w osiąganiu celów i realizacji marzeń albo może Ci w tym przeszkadzać.

Zacznij od uporządkowania przestrzeni, bo bałagan symbolizuje mentalne przeszkody, trzyma Cię w przeszłości i broni przed nową tożsamością. A kiedy już zrobisz przestrzeń na nowe doświadczenia, zastanów się, co może symbolizować Twoją przyszłość, to na czym Ci zależy i kim chcesz się stać. Umieść te symbole w swoim domu, znajdź dla nich najlepszą przestrzeń i specjalne miejsce. Obcowanie z nimi działa na Twoją podświadomość i przypomina Ci o Twoim celu.

Marzy Ci się napisać książkę? Stwórz miejsce dedykowane temu pragnieniu. Co jest Ci potrzebne do tego procesu? Co potrzebujesz mieć na wyciągnięcie ręki? Chcesz praktykować jogę o poranku? Znajdź miejsce na rozłożenie jogi, tak żebyś po przebudzeniu ją widziała. Zadbaj o dostępność wszystkiego, czego do praktyki potrzebujesz. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wytrwać w postanowieniu i stworzyć nowe nawyki i rytuały.

Która z tych trzech perspektyw jest najbardziej widoczna w Twoim domu? Jak na jego wystrój wpływa Twoja przeszłość? W jaki sposób pokazuje Twoją osobowość? Co symbolizuje Twoją przyszłość i przypomina Ci o tym, kim pragniesz się stać?

*Wpis inspirowany koncepcją „autobiografii środowiskowej” Toby Israel.