Wnętrze {idealne} dla Ciebie, czyli 5 elementów wystroju powiązanych z cechami osobowości.

with Brak komentarzy

 

Czy wiesz, że Twoja osobowość, czyli unikalna psychiczna „uroda”, wpływa na to, w jakim wnętrzu czujesz się dobrze?

Badania psychologów środowiskowych udowodniły, że osoby o różnych osobowościach odbierają to samo wnętrze w odmienny sposób. Inaczej reagują na tony kolorów, preferują inne kształty mebli, tolerują wokół siebie więcej lub mniej przedmiotów, a nawet aranżują inaczej kąt wypoczynkowy w salonie. 

Dlatego mnie – zdeklarowanej introwertyczce – wygodniej będzie na fotelu, ustawionym w bezpiecznej odległości od reszty towarzystwa, a Ty być może wybierzesz centrum zatłoczonej kanapy, gdzie ledwo można oddychać, a co dopiero wypocząć :)

Aranżując wnętrze, musisz wziąć pod uwagę pięć istotnych elementów wystroju, a na Twoje wnętrzarskie wybory, w dużej mierze wpłynie Twoja osobowość. Ważne jest więc, aby znała siebie i swoje preferencje.

 

{1} Przestrzeń

Przestrzeń każdego wnętrza możemy podzielić na tę wypełniona przedmiotami (głównie meblami) oraz tę, która pozostaje niezagospodarowana, czyli pustą (tzw. przestrzeń negatywowa). Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej równowagi między jednym a drugim typem przestrzeni, aby wnętrze nie wydawało się ani zbyt puste, ani zbyt przeładowane.

Z psychologicznego punktu widzenia, ważne jest poznanie osobistych preferencji w zakresie tzw. przestrzeni osobistej, determinującej podział domu na strefy wspólne, osobiste i współdzielone.

Nasza osobowość determinuje zarówno optymalny dla nas sposób „zapełnienia” przestrzeni sprzętami, jak również ich rozmieszczenia względem siebie. Na przykład, dla osób o introwertycznym rysie osobowości kluczowa jest możliwość utrzymania odpowiedniego dystansu w przestrzeniach dedykowanych wszystkim domownikom, co oznacza, że chętniej usiądą na fotelu niż na zatłoczonej kanapie.

{2} Światło

Oświetlenie jest elementem, który w największym stopniu wpływa na nasz komfort użytkowania przestrzeni. Kluczową rolę odgrywa dostosowanie barwy i natężenia światła do naturalnego rytmu dnia. Zachowanie odpowiedniego balansu między światłem aktywnym i wyciszającymi pozwala dostosować wnętrze do naszych potrzeb i osobistych preferencji.

Nasza osobowość determinuje, czy czujemy się dobrze we wnętrzach jasnych i stymulujących, czy potrzebujemy wyciszenia i ciepłego światła. Dla przykładu, osoby o tzw. „wiosennym” typie osobowości preferują wnętrza pełne naturalnego światła, jasne, wypełnione powietrzem. Taka przestrzeń dodaje im energii, zachęca do twórczej ekspresji i  symbolizuje nieograniczone możliwości.

{3} Kolor

Nasze preferencje kolorystyczne uwarunkowane są wieloma czynnikami: przekazem kulturowym, psychologicznymi właściwościami barw, ale też naszą osobistą pamięcią koloru. Z osobowościowego punktu widzenia, intuicyjnie sięgniemy po jedną z czterech tonalnych rodzin koloru.

Odkrycie preferowanej tonacji kolorystycznej pozwala zharmonizować paletę barw całego wnętrza i znacznie ułatwia kolorystyczne wybory.

Przykładowo, „wiosenne” kolory są jasne, czyste, świeże. Mają w sobie delikatność poranka, młodej trawy i dywanu utkanego z samych niezapominajek. Kto po nie sięgnie, urządzając wnętrze? Osoby młodzieńcze, beztroskie, szukające zmienności… i ciągle jeszcze trochę siebie. Otwarte, podążające za trendami, optymistyczne, radosne, przyjacielskie.

Ty, jeśli jesteś spokojna, opanowana, wyważona, po wiosenne pastele raczej nie sięgniesz. Co więcej, uznasz je za dziecinne, śmieszne i zbyt beztroskie. Masz do wyboru jeszcze trzy inne rodziny tonalne.

{4} Formy, linie i wzory

Zaaranżowanie ciekawego estetycznie wnętrza, wymaga połączenia elementów o różnych kształtach i wzorach. Pamiętaj jednak, że najlepiej czujemy się w otoczeniu o umiarkowanej złożoności, a różne formy (tak jak i barwy) inaczej wpływają na nasze emocje i zachowania.

Meble o okrągłym kształcie (np. stoły) sprzyjają budowaniu wspólnoty, pozytywnej komunikacji, współpracy. Linie organiczne (nieregularne) kojarzą się z kreatywnością, ekspresją i intuicją, a proste horyzontalne z ruchem ku przyszłości i nowoczesnością.

I raz jeszcze, to Twoja osobowość zdecyduje o tym, po jakie linie i kształty sięgniesz w pierwszej kolejności. Na przykład : osoby o zdecydowanym charakterze, poważne i wyszukane, preferują w swoim otoczeniu proste linie, gładkie powierzchnie i kontrastowe, geometryczne wzory.

{5} Tekstury

Na styl Twojego domu, oprócz palety kolorów i mieszanki kształtów, wpłyną także wykorzystane we wnętrzu tekstury, czyli materiały. Dodaj one wystrojowi głębi i pomogą wizualnie zróżnicować np. monochromatyczne pomieszczenie. Masz do wyboru materiały gładkie, chropowate, matowe, błyszczące, ze wzorem wypukłym (wyczuwalnym dotykiem) albo całkowicie płaskim.

I, jak się domyślasz, Twoje preferencje w zakresie tekstur i faktur również uwarunkowane są osobowościowo. Kto inny sięgnie po gładkie, metaliczne, sterylne i niecodzienne blaty kuchenne, a kto inny postawi w swojej jadalni nadgryziony zębem czasu drewniany stół z widocznymi śladami po kornikach. Chirurgiczna stal zdecydowanie przypadnie do gustu wnętrzarskim „gwiazdom”, a wiekowe drewno „opiekunkom” czekającym zawsze z ciepłym domowym obiadem.

 

Kluczem do stworzenia wnętrza idealnego dla Ciebie jest podjęcie wyborów spójnych z Twoją osobowością. Pozwoli Ci to na optymalne wykorzystanie przestrzeni, wybór najlepszej dla Ciebie palety kolorystycznej oraz elementów wystroju o odpowiednich kształtach, wzorach i teksturach.

Jednak, żeby to się udało, musisz najpierw poznać siebie, swoją osobowość, swoje wartości, a dopiero potem poszukać wnętrzarskich środków wyrazu, które pomogą Ci pokazać w swoim domu siebie.

Bo bez znajomości siebie nie urządzisz się ani w domu… ani w życiu.
Bez odwagi w pokazywaniu, kim jesteś, ta sztuka też Ci się nie uda.