O trzech elementach {stylu}, czyli co odróżnia wnętrza wyjątkowe od tych nieciekawych.

with Brak komentarzy

Zastanawiasz się czasami, co sprawia, że niektóre wnętrza wywołują w nas efekt WOW i sprawiają że zatrzymujemy się w wejściu z wyrazem zachwytu na twarzy? Co odróżnia wnętrza wyjątkowe od nieciekawych, zwyczajne od niezwyczajnych, te które zapamiętamy na długo od tych, po których nie zostanie żadne wspomnienie? Czy sekret tkwi w ilości zainwestowanych pieniędzy, w dobrym guście właścicieli? A może takie wnętrze potrafi urządzić tylko projektant?

Żaden z tych czynników nie zaszkodzi, ale wnętrze o szczególnym charakterze może urządzić każda z nas. Niezależnie od zasobów i środków. Wystarczy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest… różnorodność.

Wyjątkowe wnętrza zbudowane są z różnorodnych elementów stylistycznych, zharmonizowanych ze sobą dzięki odpowiednim proporcjom.

Dodatkowo, badania psychologów środowiskowych potwierdzają, że czujemy się najlepiej we wnętrzach o umiarkowanej złożoności wizualnej*. Co to oznacza? Aranżując wnętrze, sięgaj po elementy o zróżnicowanych kształtach, barwach i teksturach. Pamiętaj jednak, aby ta „mieszanka” odpowiadała Twojej osobowości i pomagała stworzyć klimat wnętrza, odpowiadający Twoim potrzebom. Kieruj się starą dobrą zasadą: „Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz”.

{1} Kształty

Pierwszym z elementów stylu są kształty. Masz do dyspozycji linie proste, zaokrąglone oraz nieregularne. W większości urządzonych nowocześnie przestrzeni dominują te pierwsze. Przy kanapie o prostych zagłówkach i podłokietnikach ustawiamy prostokątny stolik, a na ścianie zawieszamy prostokątne fotografii w białych ramkach, „żeby wszystko pasowało”. Nie tędy droga… Zróżnicuj aranżację wnętrza, wybierając meble i akcesoria o różnorodnych kształtach. Zauważ, że w naturze nie spotykamy idealnie prostych cięć. Kształty naturalne są nieregularne i niedoskonałe. Możesz wprowadzić je do swojego domu, wykorzystując naturalne materiały np. tak modny obecnie rattan.

Zadanie dla Ciebie:

Rozejrzyj się wokół siebie i sprawdź, jakie kształty dominują w Twoim salonie. Jakich jest najwięcej? Jakich najmniej? Jakich nie ma wcale?

{2} Barwy

Podobno nic tak szybko nie odmienia otoczenia, jak zmiana jego kolorystyki. Kolory oddziałują na nasze emocje i nasze zachowanie we wnętrzu. Dla przypomnienia, barwy dzielimy na achromatyczne (biel, czerń, szarość, beże i brązy) oraz chromatyczne (żółty, zielony, niebieski, fioletowy, czerwony, pomarańczowy). W zróżnicowanym otoczeniu pojawiają się i jedne, i drugie, bo dostarczają nam różnych jakości. Nie wystarczy jednak urządzić szary pokój i postawić w nim jeden żółty fotel uszak rekompensujący wszystkie kolorystyczne braki. Dążymy do uzyskania barwnej harmonii, poprzez wprowadzenie barw o różnych jakościach. Co je połączy? Wspólny ton, zgodny z „kolorystyką” Twojej osobowości (po więcej zapraszam do kursu „Dom z charakterem”).

Zadanie dla Ciebie:

Zlokalizuj jedną barwę achromatyczną przeważająca w Twoim domu i dwie chromatyczne. Co je ze sobą łączy? Czego brakuje w tym zestawieniu?

{3} Tekstury

Tekstura to nic innego, jak materiał, z którego zbudowany jest mebel, uszyta poduszka, utkany dywan itp. Teksturę mają także futryny drzwi, okna, ściany, podłogi i sufity. Każdy element wnętrza jest z czegoś wykonany. Jak się domyślasz, istnieją materiały naturalne i sztuczne. Niektóre są gładkie, inne porowate. Szafki kuchenne mogą być matowe lub błyszczące. Podłogi pokryte gładką taflą kafli albo drewnem z widocznym usękowieniem. Poduszki na kanapie wzorzyste albo całkiem gładkie. O teksturalną różnorodność nie trudno. Warto jednak pamiętać, że „co za dużo to niezdrowo”. Nawet zbyt duża ilość dobroczynnie na nas wpływającego drewna, może przytłaczać i irytować.

Zadanie do Ciebie:

Wybierz jeden mebel znajdujący się w Twoim domu. Z jakiego materiału jest zbudowany? Czy ten materiał powtarza się we wnętrzu? Gdzie?

Podsumowując… Każdy element wystroju Twojego domu ma określony kształt, barwę i wykonany jest z jakiegoś materiału. Zacznij dostrzegać te wszystkie wymiary wystroju. Wnętrza wyjątkowe, zapadające w pamięć zbudowane są z różnych elementów stylistycznych. Umiejętnie ze sobą połączone, budują charakter Twojego domu i sprawiają, że jego wnętrze jest tak samo wyjątkowe, jak wyjątkowa jesteś Ty!

*za :Sally Augustin

Zdjęcie tytułowe: Maarten DeckersUnsplash