Wydaje ci się czasami, że będziesz szczęśliwsza tylko wtedy kiedy przeprowadzisz się do większego mieszkania? Myślisz, że na małej przestrzeni nie da się „dobrze urządzić”? I że naprawdę piękne są tylko duże domy?
Okazuje się, że to nie ilość metrów kwadratowych twojego mieszkania jest decydująca, ale sposób w jaki ją postrzegasz.
Duński Instytut Badań nad Szczęściem opublikował raport, z którego wynika, że:
- Jesteśmy szczęśliwsi we wnętrzach, które postrzegamy jako “przestronne”.
- Nasze postrzeganie przestrzeni jest subiektywne i nie wynika wprost z ilości metrów kwadratowych czy liczby pomieszczeń, jaką dysponujemy.
- Postrzeganie wnętrza naszego domu jako przestronnego jest trzykrotnie ważniejsze niż faktyczna wielkość naszego mieszkania.
Jak stworzyć przestronne wnętrze?
{1} Projektowanie przestrzeni
- Zadbaj o to, aby poszczególne pomieszczenia zostały zagospodarowane w logiczny sposób. Jeśli to możliwe, oddziel strefę dzienną od strefy nocnej (wszystkie sypialnie znajdują się w tej samej części domu/mieszkania).
- Pamiętaj o racjonalnym układzie pomieszczeń np. niech jadalnia (stół) znajduje się w sąsiedztwie kuchni, a nie na drugim końcu mieszkania.
- Zachowaj odpowiednią ilość miejsca na “ciąg komunikacyjny” umożliwiający płynne poruszanie się wewnątrz pomieszczeń i pomiędzy nimi.
- Ustawiaj meble w sposób “intuicyjny” np. kanapę tak, aby widzieć wejście do pokoju, łóżko tak, aby miało solidne wsparcie.
{2} Aranżacja wnętrza
- Wybieraj meble o wielkości proporcjonalnej do rozmiarów pomieszczenia. W małym salonie trudno będzie ci zmieścić dużą sofę i dwa fotele. Meble o lekkiej konstrukcji (np. sofa na nóżkach) sprawiają wrażenie mniejszych niż te z obszernymi zagłówkami i podłokietnikami.
- Zamiast kilku drobnych mebli wybierz jeden większy (np. zamiast trzech komódek o różnych wysokościach ustaw jedną dużą). W małych pomieszczeniach, wbrew pozorom, lepiej sprawdzają się meble większe (ale nadal proporcjonalne do wielkości pomieszczenia).
- Unikaj otwartych półek, szczególnie jeśli nie masz zmysłu stylistycznego. Na otwartych półkach i w przeszkolonych komodach eksponuj rzeczy estetyczne, które mają dla ciebie wartość i cię uszczęśliwiają.
- Wpuść do wnętrza więcej światła. Zrezygnuj z firan, zasłon. Zastąp je roletami, które zasłaniasz wieczorem i odsłaniasz o poranku. Nic tak nie dodaje przestrzeni jak naturalne oświetlenie.
- Używaj jasnych kolorów, które powiększają optycznie pomieszczenie i odbijają światło.
{3} Porządek i umiar
- Poszukaj swojego optimum– takiej ilości rzeczy, która sprawia, że czujesz się w domu dobrze.
- Pozbądź się nadmiaru- sprzedaj, podaruj, wyrzuć rzeczy zniszczone.
- Zorganizuj przestrzeń- znajdź odpowiednie miejsce dla wszystkich pięknych rzeczy, którymi chcesz się otaczasz. Rzeczy funkcjonalne schowaj w zamkniętych szafkach, estetyczne wyeksponuj i ciesz się ich pięknem.
- Pielęgnuj codzienne porządkowe rytuały i nawyki np. odkładaj rzeczy na miejsce od razu kiedy skończysz je używać.
- Stwórz własną rutynę sprzątania- raz w tygodniu “odkurz” swój dom, zadbaj o jego czystość, otwórz szeroko okna i wpuść do domu powietrze.
- Dbaj o to, aby porządkowanie było częścią twojego stylu życia, a nie jednorazową akcją. Kupuj świadomie i pilnuj, aby twój dom nie wypełnij się na nowo rzeczami, których nie potrzebujesz.