Pięć kolorów potrzebnych {we wnętrzu} do szczęścia.

with Brak komentarzy
Wiodący przepis na paletę kolorów do wnętrza brzmi od jakiegoś czasu tak: „wybierz jeden kolor neutralny, jeden wiodący i jeden kolor dodatków”. Mam dla Ciebie dwie wiadomości- złą i dobrą. Zła jest taka, że to nie wystarczy. Dobra- można zrobić to inaczej, prościej i lepiej zapraszając do domu pięć kolorów potrzebnych do szczęścia {…}

Kluczem do stworzenia pięknego wnętrza jest różnorodność. Połączenie różnych stylistycznych (i kolorystycznych) elementów pozwoli Ci stworzyć własny, niepowtarzalny przepis na wnętrze z charakterem. Do harmonijnego łączenia różnych „żywiołów” zachęca też sztuka feng shui. Wprowadza do wnętrza „wodę”, „metal”, „ziemię”, „ogień” i „drzewo” oraz połączone z nimi kolory. Odpowiednio zbilansowane pomogą Ci stworzyć harmonijną paletę barw dla całego domu.

 

 

Kolory wody

Niebieski to kolor bezkresnego oceanu, górskiego potoku, nieba. Sprawia, że Twój umysł się uspokaja, a myśli płyną swobodnie. Czerń zarezerwowana jest dla osób o kolorystycznej osobowości zimy- wyrazistych, przebojowych i zdecydowanych. Wprowadza do wnętrza elegancję, kontrast, wyrafinowanie. Ale nie każdy zaakceptuje ten kolor w swoim domu. Tym osobom pozostają niebieskości i granaty.

Kolory metalu

Biel wprowadza do wnętrza czystość, jest jak pusta, niezapisana karta. Czasami mamy ochotę „zamalować wszystko na biało” i zacząć od nowa. To kolor nowych początków, jasności, przezwyciężania stagnacji. Jeśli biel to dla Ciebie za dużo, wybierz szarość- da Ci czas na podjęcie decyzji i będzie całkowicie neutralnym tłem dla innych barw, które pojawią się w Twoim domu.

Kolory ziemi

Beże i kolory piasku dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Pomagają osiągnąć równowagę i wewnętrzną harmonię. Nie bez powodu w takich właśnie barwach urządzone są zazwyczaj salony spa. Po wejściu czujesz rozluźnienie, oddychasz swobodniej i łatwiej Ci się zrelaksować. Kolory ziemi najlepiej sprawdzają się w sypialni, gdzie potrzebujesz łagodnego wyciszenia po aktywnościach całego dnia.

Kolory drzewa

Brązy i zielenie to kolory wzrostu, rozwoju i obfitości. Pomogą Ci w przełomowych momentach życia, kiedy czas na zmianę hierarchii wartości i znaczące zmiany. Brąz to kolor tradycji, „korzeni” i stabilności. Soczysta zieleń dodaje energii i witalności. Głęboka, nasycona uspakaja Twój umysł i ciało, wzmacniając poczucie ogólnego dobrostanu.

Kolory ognia

Nasycone, żywe, aktywne kolory- od żółtego, poprzez pomarańcze, róże, do czerwieni- dają Ci energię do działania. Sprawiają, że się uśmiechasz, krew szybciej krąży w Twoich żyłach i chce Ci się „góry przenosić”. Dzięki nim jesteś zauważalna, wyrazista i nabierasz rumieńców. To kolory odkrywania, pasji, namiętności, ożywionych rozmów i flirtu ;)

 

Nagranie webinaru_Wnętrzarska psychologia koloru

 

Zdjęcie: Ryoji IwataUnsplash