Praca w domu to dla wielu osób sytuacja zwyczajna. Od lat ją praktykują i mają już swoje sprawdzone sposoby efektywnego działania. Czas izolacji spowodowanej pandemią sprawia jednak, że z dnia na dzień wiele osób przenosi swoje miejsca pracy do domu, nie będąc na to w pełni przygotowanym.
Jedni z nas odnajdują się w takim systemie lepiej, inni gorzej. A znalezienie nowego rytmu działania i dopasowanie go do domowej rzeczywistości wymaga elastyczności i czasu.
Co więc zmieniło się w naszej sytuacji?
Realizowanie zadań zawodowych poza domem związane jest ze zmianą kontekstu sytuacyjnego, społecznego i fizycznego.
Co istotne, zmiana kontekstu łączy się ze zmianą zachowania. Każde otoczenie np. nasze biuro, związane jest z grupą zachowań, nawyków, rytuałów, które w nim prezentujemy i praktykujemy.
Pracując z domu, pozostajemy w tym samym otoczeniu. A jeśli jest to dla Ciebie sytuacja nowa, najważniejsze, abyś z nowym „miejscem pracy” połączyła nowy rytm i sposób działania.
Co możesz zrobić, aby praca z domu była efektywna i skuteczna?
- Pamiętaj, że Twój dzień składa się (umownie) z trzech faz: osiem godzin przeznaczasz na sen i regenerację ciała i umysłu, osiem godzin zajmuje Ci faza aktywna (na ogół praca zawodowa), osiem godzin przeznaczasz na relaks i wypoczynek. Obecnie całe 24 godziny spędzasz w swoim domu, czyli w tym samym otoczeniu. Możesz je zróżnicować, dbając o nadanie im odmiennego kontekstu (np. pracując przy biurku, odpoczywając na kanapie, regenerując się w sypialni).
- Kończąc fazę nocnej regeneracji zaściel łóżko. Twój mózg otrzyma wyraźny sygnał, że przechodzisz z fazy odpoczynku do fazy aktywnej. A Ty masz juz za sobą jedno dobrze wykonane zadanie.
- Wybierz jedno miejsce, z którego będziesz pracować. Jeśli urządziłaś w domu domowe biuro, albo posiadasz swoje własne biurko, jesteś na wygranej pozycji. W innej sytuacji, wygospodaruj stałe miejsce do pracy np. przy stole w salonie.
- Pracuj w blokach czasowych. Możesz się wspomóc metodą Pomodoro i ustawić 25-minutowe bloki zadaniowe oraz krótsze i dłuższe przerwy. Zegar odmierzający czas podziała szczególnie mobilizująco na osoby lubiące działać pod presją.
- W czasie przerwy zmieniaj kontekst (otoczenie). Wypij kawę w kuchni, na kanapie, na balkonie. Wstaniesz od biurka, Twoje oczy odpoczną od komputera, a Twój umysł otrzyma sygnał, że jesteś w trybie krótkiego odpoczynku. Pamiętaj, że nadal jesteś w czasie pracy. Nie przeznaczaj więc przerwy na wykonywanie czynności związanych z fazą relaksu po pracy (np. oglądanie 15-u minut serialu).
- Kończąc pracę, uporządkuj biurko, albo inne miejsce pracy. Wyłącz komputer, posprzątaj notatki, karteczki z przypomnieniami. Zostaw na biurku tylko to, co będzie Ci potrzebne, aby rozpocząć kolejny dzień pracy. Jeśli pracujesz z miejsca „tymczasowego” np. rozkładając komputer na stole, uprzątnij to miejsce. Schowaj komputer i wszystkie dokumenty. Po czasie Twojej pracy stół wraca do swojej pierwotnej funkcji- jest miejscem spożywania wspólnych posiłków, rozmów i spędzania czasu z najbliższymi.
- Zadbaj o fazę „przejściową”- pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Ten czas zazwyczaj spędzasz w samochodzie, albo na spacerze z pracy do domu. Praca z domu eliminuje te czynności. Zadbaj jednak o to, aby poświęcić 15-20 minut na wyciszenie po pracy. Możesz się napić ulubionej herbaty, wyjść na balkon, posłuchać muzyki, albo podcastu (jeśli to zazwyczaj robiłaś w drodze do domu).
- Stwórz klimat służący relaksowi. Po fazie aktywnej następuje czas relaksu, odpoczynku, celebrowania posiłków, oglądania seriali, czytania książek, uprawiania hobby. Klimat Twojego domu zmienia się z aktywizującego w uspokajający. Towarzyszy temu odmienna „scenografia” np. światło dzienne zmienia się w nastrojowe światło wieczorne. Zadbaj, aby ta zmiana odczuwalna była wszystkimi zmysłami.
Sprawdź, które z tych zasad już stosujesz. Zastanów się co może Ci pomóc, aby praca w domu była lepiej zorganizowana i efektywna.