Wiosenna metamorfoza wnętrza. Poznaj trzy {niezawodne} sposoby.

with Brak komentarzy

Marzy Ci się odmienić wnętrze Twojego domu, ale nie masz ochoty na remont? Chcesz coś zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć? Szukasz pomysłu na „metamorfozę”, która nie będzie Cię kosztować zbyt wiele czasu, ani pieniędzy?

Mam dla Ciebie trzy sprawdzone propozycje. Na wiosnę… i cały rok.

 

Zmiana pór roku sprzyja zmianom w domu. A wiosna jest ku temu wręcz stworzona. Otwieramy szeroko okna, zapraszamy do wnętrza więcej słońca. Zabieramy się za odkładane na później porządki. I o dziwo- nawet nam się chce :)

Nie będę Cię namawiać do zmiany wystroju wnętrza wraz z każdą zmianą pory roku (bo przecież i Ty nie zmieniasz się co cztery miesiące). Zachęcam Cię jednak do odkurzenia, przewietrzenia i odświeżenia Twojego domu. Bo wiosna to czas nowych początków, rozwoju i odmiany.

 1. Zacznij od uporządkowania przestrzeni, pozbądź się rzeczy, które już Ci nie służą.
 2. Zastanów się czego Ci potrzeba i czego chcesz w swoim domu więcej (spokoju, wygody, energii, radości, odpoczynku…)
 3. Wprowadź drobne zmiany- przearanżuj przestrzeń, aby lepiej Ci służyła i „upiększ” ją tak, aby wprawiała Cię w dobry nastrój.

Zmiany we wnętrzu to sygnał, że jesteś gotowa na zmiany w życiu. Zrób im miejsce i zaproś do środka!

 

{Książki}

Gromadzony latami księgozbiór z całą pewnością dodaje wnętrzu charakteru. Zadbaj jednak, aby otaczać się tylko tymi historiami, do których masz ochotę wracać. Może warto sprawdzić, z którymi tytułami dalej Ci po drodze, a z jakimi już nie.

Jak zaaranżować od nowa domowy księgozbiór?

 • Ułóż książki tytułami, tematami, alfabetycznie albo chronologicznie (sama wiesz, co dla Ciebie ma sens).
 • Jeśli chcesz odmiany, posegreguj książki kolorami albo opraw w papier pakowy.
 • Większe książki i albumy możesz ułożyć poziomo, mniejsze pionowo.
 • Pomiędzy książkami ustaw fotografie, małe pamiątki, sentymentalne drobiazgi.
 • Ułóż książki w małych stosikach np. na stoliku kawowym albo konsoli w salonie. Dodadzą każdemu miejscu charakteru i koloru.
 • Na stoliku nocnym zostaw tylko tę książkę, którą obecnie czytasz. Albo taką, po którą sięgasz co wieczór ;)

Pamiętaj jednak, żeby do książek i albumów zaglądać, odkrywać w nich nowe treści i przeżywać na nowo dobrze znane historie. Tytuły, do których nie chcesz już wracać być może ucieszą kogoś innego. Podaruj je, sprzedaj, wymień na inne.

 

{Poduszki}

Tekstylia- a poduszki w szczególności- pozwalają odmienić wnętrze łatwo, szybko i nie wymagają sporych nakładów finansowych. Zanim jednak wybierasz się na zakupy, sprawdź jakie tkaniny masz już w domu i które z nich lubisz. Wystarczy, że dołożysz do nich inny kolor, albo wzór, a wnętrze nabierze nowego charakteru.

 • Mieszaj tkaniny- obok poduszek lnianych ułóż na kanapie aksamitne, razem z bawełnianymi te w wydzierganych na drutach powłoczkach.
 • Mieszaj wzory- obok poduszek jednokolorowych połóż ubrane w graficzny wzór i dopełnij kolekcję poszewkami w kwiaty. Ty decydujesz, który motyw będzie dominował, a co będzie tylko dopełnieniem.
 • Mieszaj kolory- poduszki jednobarwne dopełnij wielokolorowymi; szarą nowoczesną kanapę udekoruj bardziej ozdobnymi wzorami, na beżowej sofie połóż poduszki w czarne wzory, na kolorowej- ubrane w sprany len.
 • Pozamieniaj poduszki miejscami- te z sypialni zabierz do salonu, a te z kanapy ułóż na łóżku.

Pamiętaj jednak, aby tkaniny w Twoim domu miały jakiś wspólny mianownik. Zazwyczaj jest nim styl i paleta kolorystyczna, dzięki której możesz dowolnie łączyć ze sobą wzory i kolory.

 

{Kwiaty}

Bukiet kolorowych kwiatów to błyskawiczny sposób na poprawę nastroju i ożywienie wnętrza. Nie czekaj na wyjątkową okazję, żeby go sobie sprezentować. Umów się sama ze sobą, że co piątek (albo sobotę) udekorujesz swój dom świeżymi kwiatami. Niech to będzie Twój mały rytuał.

 • Dobierz rodzaj kwiatów do pory roku- wiosną kupuj tulipany, żonkile, narcyzy. To nie jest czas wonnych róż, ani dostojnych lilii.
 • Zaproś naturę do środka- przynieś ze spaceru gałązkę, włóż do wazonu i czekaj aż rozwiną się drobne listki.
 • Zadbaj o swój balkon- posadź bratki, stokrotki, prymulki. Z czasem uzupełnisz je o letnie odmiany.
 • Z większego bukietu kwiatów wybierz jeden i postaw go w małym wazonie na nocnym stoliku. Niech od rana wprawia Cię w dobry nastrój.
 • I pamiętaj, że bukiety komponujemy z nieparzystej liczby kwiatów ;)

Zwróć uwagę na kolor i rodzaj kwiatów jakie wybierasz. Jeśli nie lubisz czerwieni, nie kupuj czerwonych róż. Jeśli wystrój Twojego domu jest nowoczesny, złam prostotę bukietem w radosnych kolorach. Urządziłaś dom w radosnym stylu pełnym wzoru i koloru? Postaw na stole białe kwiaty w prostym szklanym wazonie. Jeśli obawiasz się eksperymentować z kolorami i stylami mebli, może zaczniesz od kwiatów?

 

Wiosna to piękny czas na zmiany w domu, i w życiu. Otwórz okna, wpuść do domu powietrze, odkurz kąty. Zadbaj o piękne rośliny- one od razu wniosą do wnętrza energię.

I spraw sobie kwiaty. Nie tylko na wiosnę…

 

Zdjęcie tytułowe: Pexels