Zdarza Ci się myśleć, że miejsce w którym mieszkasz nie do końca jest dla ciebie stworzone? Czujesz, że gdzie indziej byłabyś „na 100%” szczęśliwsza?
Frustrujesz się i nie możesz się odnaleźć we własnym domu?
Sprawdź gdzie tkwi źródło twojego niezadowolenia.
Na poziom Twojego ogólnego zadowolenia z życia składa się wiele czynników. Są wśród nich sytuacja finansowa, zawodowa, osobisty rozwój, życie uczuciowe, jakość relacji z innymi. Jednym z ważnych obszarów jest też środowisko fizyczne, w jakim przebywamy i jakie tworzymy. A najważniejszym elementem tego środowiska jest miejsce, w którym zdecydowałaś się zamieszkać.
Twój dom daje ci schronienie, zapewnia bezpieczeństwo, jest miejscem budowania najważniejszych dla ciebie relacji. To w domu powinnaś być sobą najbardziej, bo żadna inna przestrzeń nie jest kreowana w 100% przez ciebie.
[bctt tweet=”To w domu powinnaś być sobą najbardziej. ” username=”coachyourhome”]
Jeśli nie czujesz się w swoim domu dobrze, oznacza to że zablokowane są twoje potrzeby. A mówiąc dokładniej- miejsce, w którym mieszkasz nie pozwala ci w pełni ich realizować. Zamiast doświadczać w domu pełni spokoju, radości i pozytywnych emocji czujesz niezadowolenie i koncentrujesz się na tym, co jest jego przyczyną.
Ale o jakich potrzebach mowa?
Abraham Maslow zaproponował podział potrzeb na pięć kategorii i umieścił je na różnych poziomach stworzonej przez siebie piramidy. U jej podstawy znajdują się potrzeby kluczowe dla naszego przetrwania, a na kolejnych “piętrach” te bardziej specyficzne, które sprawiają, że wzrastamy i stajemy się najlepszą wersją siebie.
Idąc od podstawy piramidy ku górze, wyróżniamy następujące grupy potrzeb:
- potrzeby fizjologiczne
- potrzeba bezpieczeństwa
- potrzeba miłości i przynależności
- potrzeba uznania
- potrzeba samorealizacji
Twój dom pozwala ci zadbać o nie wszystkie- począwszy od podstawowych po te ze szczytu piramidy.
Proponuję ci sprawdzić na jakich poziomach twoje potrzeby są „zaopiekowane”, a gdzie są blokowane. Przygotowałam dla ciebie pytania, dzięki którym możesz sama to przeanalizować.
Sprawdź co naprawdę daje Ci twój dom
Przeczytaj pytania odpowiadające poszczególnym poziomom potrzeb. Zacznij od najniższego „piętra” i poruszaj się ku górze piramidy. Zanotuj swoje refleksje. Pozwolą ci odkryć co sprawia, że nie do końca czujesz się we własnym domu jak u siebie.
Piętro 1: Potrzeby fizjologiczne
Czy masz dach nad głową? Czy twoje mieszkanie chroni cię przed mrozem, wichurą, nawałnicą? Czy w twoim domu jest miejsce do przygotowywania posiłków, dbałości o higienę? Czy masz gdzie spać? Czy masz co jeść i pić? Czy twój organizm ma wszystko czego potrzebuje, żeby optymalnie funkcjonować?
Piętro 2: Bezpieczeństwo
Jak bezpiecznie czujesz się w swoim domu? Czy twój dom jest solidnie zbudowany? Czy twoje mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone np. przed włamaniem? Czy chroni cię przed fizycznym niebezpieczeństwem? Jak solidne są drzwi i zamki? Czy czujesz się bezpiecznie w okolicy, w której mieszkasz? Czy czujesz jakieś zagrożenie ze strony sąsiadów? Czy śpisz spokojnie?
Piętro 3: Miłość i przynależność
Z kim dzielisz dom i czy wasze relacje sprawiają, że jesteś szczęśliwa? Czy w twoim domu jest miejsce na intymność i bliskość? Czy masz miejsce tylko dla siebie? Kogo zapraszasz do swojego domu- na ile cieszą cię te wizyty? Czy czujesz się częścią wspólnoty mieszkańców twojego bloku, osiedla? Czy “pasujesz” do społecznego otoczenia? Czy masz poczucie przynależności do tego miejsca?
Piętro 4: Uznanie
Na ile jesteś dumna z tego jak mieszkasz? Czy zdarza ci się wstydzić tego gdzie mieszkasz i jak wygląda twój dom? Czy czujesz się nieswojo kiedy odwiedzają cię goście? Czy wygląd twojego domu odpowiada poziomowi twojego wykształcenia, pełnionej roli zawodowej, statusowi społecznemu? Czy szanujesz siebie za to gdzie i jak mieszkasz?
Piętro 5: Samorealizacja
Czy twój dom pokazuje kim jesteś i co się dla Ciebie w życiu liczy? Czy możesz o sobie powiedzieć, że sposób w jaki mieszkasz to pełnia twoich możliwości? Czy twój dom sprawia, że emocjonalnie się rozwijasz, dobrze się czujesz i odczuwasz ogólne zadowolenie z jakości swojego życia? Na ile twój dom pomaga Ci osiągać poczucie życiowego dobrostanu? Czy stajesz się tutaj najlepszą wersją siebie…?
Ciekawa jestem jak wyglądała twoja osobista wycieczka po piętrach piramidy potrzeb.
Gdzie zatrzymałaś się na dłużej?
Co cię najbardziej zaciekawiło? Co zaskoczyło?
Podziel się swoimi refleksjami w komentarzu.
Zdjęcie: Studio 7042 via Pexels