Trzy praktyki {wdzięczności}. Wybierz jedną dla siebie.

with Brak komentarzy

Zdarza Ci się narzekać na miejsce, w którym mieszkasz? Marzysz, żeby się wyprowadzić, bo “wszędzie będzie lepiej, tylko nie tutaj”? A może ciągle coś Ci przeszkadza, coś Cię irytuje? Zanim zabierzesz się za kolejne przemeblowanie, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o swoim domu z wdzięcznością.

Rytuał wdzięczności to nic innego jak ćwiczenie pozytywnego myślenia. A uwierz mi, że myśląc pozytywnie, nie można jednocześnie myśleć negatywnie. Jeśli więc nie wiesz jak rozproszyć czarne myśli, niepokój, stres, zatrzymaj się na minutę i zauważ to, co w Twoim życiu dobre. Rozejrzyj się dookoła i skoncentruj swoje myśli na tym, co w swoim domu lubisz i doceniasz.

Praktykując wdzięczność doświadczasz pozytywnego stanu emocjonalnego. Kontrolujesz swoje myśli i koncentrujesz swoją uwagę na dostatku, nie na braku. W ten sposób możesz obniżyć stan niepokoju i poziom doświadczanego stresu. W efekcie wzmacniasz swoją siłę psychiczną i dbasz o poczucie dobrostanu.

A być może zmieniając sposób myślenia, docenisz także swój dom i zaczniesz czuć się w nim odrobinę lepiej.

 

 

 

Jak praktykować wdzięczność? 

{1} Przygotuj kartkę papieru i coś do pisania, nastaw alarm na za 5 minut i wypisz wszystko, za co jesteś w życiu wdzięczna. Nie przejmuj się składnią, gramatyką ani okrągłymi zdaniami. Po porostu pisz. Nie edytuj swojej wdzięczności. Niech słowa płyną z serca prosto na papier. Zachowaj tą kartkę. Kiedy będzie Ci źle, wyjmiesz ją i przypomnisz sobie jakie dobre, pełne i bogate jest Twoje życie.

{2} Pomyśl o 5 najbliższych Ci osobach- czy wiesz że jesteś “mieszanką” cech i zachowań pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu? Czy to są właśnie najważniejsi dla Ciebie ludzie? A może liczy się bardziej ktoś, z kim już zbyt długo się nie widziałaś? Jakich 5 osób jest dla Ciebie najważniejszych? Kto daje Ci najwięcej dobrego? Kto Cię inspiruje? Kto pomaga? Kto rozwija? Kto kocha? Która z tych osób chciałaby od Ciebie usłyszeć dzisiaj ciepłe słowa? Zadzwoń do niej, napisz. A jeśli nie masz odwagi, pomyśl o tej osobie i wyślij do niej tą myśl właśnie teraz.

{3} Przygotuj mały notes, albo kartkę. Pomyśl o dzisiejszym dniu. Co Ci dał? Czego Cię nauczył? Wypisz 3 rzeczy, za jakie jesteś dzisiaj wdzięczna korzystając z formułki: “Dzisiaj jestem wdzięczna za………, bo…………………..”. Praktykuj ten rytuał przed snem przez kolejne 21 dni i sprawdź jak na Ciebie wpływa. Czy zaczynasz dostrzegać więcej dobrego? Czy cenisz też trudne chwile? Czy dostrzegasz “minicuda”, które tak łatwo nam umykają.

Na którą praktykę się zdecydowałaś?
Za co jesteś wdzięczna teraz, w tej właśnie chwili?

 

 

 

Zdjęcie tytułowe: Freshh Connection | Unsplash