Jak rozstać się z rzeczami {sentymentalnymi}?

with Brak komentarzy

 

Czy masz w swoim domu rzeczy, których dawno nie powinno już w nim być, ale z jakiegoś powodu nie potrafisz się z nimi rozstać? Wcale Cię nie cieszą, zajmują niepotrzebnie miejsce, łapią kurz, a mimo to nadal z Tobą są? Upychasz je w kartonach i szufladach, usuwasz z zasięgu wzroku, a mimo to uważasz, że mają dla Ciebie “pamiątkową” wartość. I za nic ich nie wyrzucisz…

Przedmioty sentymentalne związane są z Twoją przeszłością.

Nadajesz im wyjątkową moc, bo przypominają Ci o ludziach, do których należały, o miejscach z których je przywiozłaś, o rodzinnych opowieściach i anegdotach.

Każdą z tych rzeczy obdarzyłaś wyjątkowym znaczeniem. I są dla Ciebie czymś więcej niż tylko plikiem fotografii, kolekcją porcelanowych filiżanek czy wazą do zupy przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 

Można podzielić je na trzy kategorie:

  1. przedmioty związane z kimś, kto już odszedł np. pamiątki po Twoich przodkach
  2. przedmioty związane z kimś kogo nie ma już w Twoim życiu (np. rzeczy należące do byłego partnera) 
  3. pamiątki po Tobie “z przeszłości” np. sukienki, w które już się nie mieścisz 

Wiele z tych przedmiotów niepotrzebnie zajmuje przestrzeń w Twoim domu, i życiu. Dopóki się z nimi nie pożegnasz, trudno będzie Ci ruszyć do przodu np.tak długo jak Twój dom pełen jest wspomnień po byłym partnerze, będziesz mentalnie tkwić w związku, który już się zakończył. 

Marie Kondo (autorka książki “Magia sprzątania”), radzi aby z porządkowaniem rzeczy sentymentalnych uporać się na samym końcu. Jeśli to od nich zaczniesz porządkowanie domowej przestrzeni, możesz utknąć rozpamiętując wspomnienia związane z pamiątkami i osobistymi drobiazgami. 

Jak więc rozstać się z rzeczami, które mają dla Ciebie wartość nie tylko praktyczną, ale i sentymentalną?

 

 

Zdjęcie:  Annie SprattUnsplash