Trzy {najczęstsze} błędy w urządzaniu wnętrz. Które z nich popełniłaś?

with Brak komentarzy

Jest późne niedzielne popołudnie.
Za oknem robi się już szaro, a w domu panuje przyjemne ciepło.
Właśnie upiekłaś szarlotkę i zaparzyłaś aromatyczną herbatę.
A herbata nigdy nie smakuje tak dobrze jak podana w twojej ukochanej porcelanowej filiżance upolowanej na targu staroci.

Odsuwasz krzesło tapicerowane tkaniną w kwiecistą łączkę i siadasz przy okrągłym stole przykrytym dzierganym koronkowym obrusem.
Na spodku filiżanki kładziesz srebrną antyczną łyżeczkę.
Delektujesz się smakiem herbaty i podziwiasz światło wpadające przez okno ubrane w słodkie haftowane babcine zasłonki.

{…}

A teraz wyobraź sobie pokój tonący w bieli.
Przy ogromnym oknie pozbawionym ozdób stoi prosty biały stół otoczony drewnianymi krzesłami.
Na stole widzisz bukiet róż w szklanym słoju.
Tuż obok niego stawiasz swoją porcelanową filiżankę.

W którym pokoju lepiej się prezentuje?
Gdzie naprawdę widać jej piękno?
Jak wydobyć podobne piękno z twojego domu?

 

Dom z charakterem potrzebuje kontrastu, koloru i konsekwencji.

 

Błąd #1

Zdecydowałaś się na jeden styl i kurczowo się go trzymasz.

Kluczem do wydobycia piękna jest kontrast. Mieszkanie urządzone „pod linijkę” jest nudne. Nic się w nim nie wyróżnia.
Jest poprawne, ale nie ma charakteru. Tradycyjna filiżanka w tradycyjnym pokoju będzie po prostu jednym z wielu elementów pasujących do układanki. W nowoczesnym, prostym wnętrzu, stanie się „charakternym” dodatkiem, który wyróżni się z tła i doda czaru prostocie.

Wskazówka dla ciebie:

Zastanów się w jakich wnętrzach czujesz się najlepiej: tradycyjnych, nowoczesnych, a może rustykalnych? Wybierz styl, który pasuje do ciebie najlepiej i przełam go kontrastowymi elementami. Twój dom nadal będzie spójny, ale zdecydowanie zyska na charakterze.

 

Błąd #2

Urządzasz każdy pokój z osobna.

Zapominasz, że twój dom jest całością. Decydujesz o wystroju sypialni, nie sprawdzając czy/i jak pasuje do pozostałych pomieszczeń w twoim domu. Łazienkę urządzasz tak jak teraz modnie, a pokoje dzieci „przecież w ogóle rządzą się innymi prawami„.

A co gdybyś pomyślała o swoim domu jak o jednej spójnej opowieści? Co gdybyś otwierając drzwi z salonu do sypialni poczuła harmonię, spójność, spokój? Uzyskasz taki efekt tylko wtedy, kiedy potraktujesz swój dom jako całość urządzoną w myśl tej samej zasady stylistycznej i kolorystycznej.

Wskazówka dla ciebie:

Jeśli już zdecydowałaś, że twój dom będzie urządzony np. w prosty i nowoczesny sposób, a charakteru dodadzą mu tradycyjne dodatki (tak jak nasza filiżanka postawiona na prostym białym stole), trzymaj się tej zasady w całym domu. Dodaj charakteru minimalistycznej sypialni kładąc na łóżku narzutę w kwiatowy wzór, powieś w łazience ręczniki z monogramem, a w salonie- na kanapie rozrzuć kolorowe poduchy. Ta zasada dotyczy wszystkich pomieszczeń w twoim domu (bez wyjątku).

 

Błąd #3

Wybrałaś jeden kolor neutralny i jeden „dla dodatków”.

To trochę za mało. Biel, szarość i beż są świetną bazą, ale nie wystarczy dodać im jeden kolor do towarzystwa, żeby twój dom nabrał charakteru. Nie wpadaj także w pułapkę „dodatki w innym kolorze w każdym pokoju”. Tak jak i styl, tak i kolor spina twój dom jedną spójną klamrą.

Wskazówka dla ciebie:

Jaki kolor lubisz najbardziej? Do jakiego uśmiechają ci się oczy i wyrywa serce? :) Niech przewija się we wszystkich pomieszczeniach w twoim domu. Pomaluj nim ścianę u wezgłowia łóżka, kup dywanik łazienkowy w tym kolorze, chodnik do przedpokoju, albo pled który położysz na kanapie. Dobierz mu kilka innych kolorów do towarzystwa- kierując się zasadą harmonii albo kontrastu. Inspiruj się naturą, dziełami sztuki, albo kolorami ciuchów w twojej w własnej szafie. A może zobaczysz wszystkie te kolory na wzorze ulubionej porcelanowej filiżanki? :)

 

A jaki styl ma twój dom? Jak dodałaś mu charakteru?
Popełniłaś podobne błędy czy się przed nimi ustrzegłaś?

 

Photo: Anjeli Lundblad by Unsplash