20 {zaskakujących} prawd o kolorach. Chcesz je poznać?

with Brak komentarzy

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego tak wiele mieszkań pomalowanych jest na beżowo?
Albo skąd bierze się popularność skandynawskich szarości?
Wiesz jak kolor działa na Ciebie i z jakiego powodu wolisz błękit od fioletu?

Mam dla Ciebie kilka faktów, które pomogą Ci odkryć kolory Twojego domu.

Kiedy kończę kolejną edycję kursu „Szczęśliwszy dom w 3 tygodnie”, pytam Uczestniczki programu jaką największa wartość wniósł w ich życie. Jak im pomógł im w  znalezieniu przepisu na kolor i styl, który pokaże kim są i co się dla nich w życiu najbardziej liczy. Jedna z Uczestniczek podzieliła się taką refleksją:

Czy wiesz, że kolor wnosi do domu największy emocjonalny ładunek? Wpływa na Ciebie całkiem inaczej niż kształt kanapy, albo rozkład kuchennych szafek. Daje Ci spokój, albo energię. Wzmacnia apetyt, albo go osłabia. Sprawia, że się uśmiechasz, albo że narasta w Tobie irytacja. Jesteś gotowa się o tym przekonać?

 

[bctt tweet=”Emocje Twojego domu zaklęte są w kolorze.” username=”coachyourhome”]

 

Co powinnaś wiedzieć o kolorze?

 

{1} Beże i brązy wybierają osoby, którym zależy na poczuciu spokoju i bezpieczeństwa.

{2} Pastele to kolory w czystej postaci z dużą domieszką bieli. Dlatego też wyjątkowo pięknie prezentują się na białym tle.

{3} Czerń to symbol luksusu, wyjątkowości, tajemnicy. Wybiorą go osoby o zdecydowanym charakterze, wyjątkowo pewne siebie.

{4} Kolory ciepłe wydaja się nam bliższe, a zimne dalsze. Pokój pomalowany na żółto będzie sprawiał wrażenie mniejszego niż ten pomalowany na błękitno.

{5} Jeśli pomalujesz wszystkie ściany w pomieszczeniu, kolor będzie o wiele intensywniej na Ciebie działał, niż wtedy kiedy zaakcentujesz tylko jedną ścianę.

{6} Szarość to kolor bez koloru- dla osób „niezdecydowanych”, które potrzebują czasu do namysłu.

{7} Biel sprawia, że wnętrze się powiększa. Mały pokój pomalowany na biało nabierze „powietrza” i przestrzeni. Duże wnętrze pomalowane bielą będzie zimne, puste i mało przytulne.

{8} Jasne barwy sprawdzają się lepiej w tej części domu, w której przebywasz w ciągu dnia (część dzienna, zazwyczaj salon). Tam potrzebne Ci światło i przestrzeń.

{9} Ciemniejsze kolory stworzą wrażenie przytulności. Używaj ich w „strefie nocnej” swojego domu, czyli w sypialniach. Tam potrzebujesz, żeby kolor Cię „przytulił”.

{10} Błyszczące farby odbijają kolor. Matowe- pochłaniają go.

{11} Ściana pomalowana na czarno „oddali się” od Twojego wzroku.

{12} Paletę kolorów wybierasz dla całego domu, nie dla każdego pokoju osobno.

{13} Kolor Twojego domu to mieszanka elementów neutralnych, „kolorowych” i naturalnych. To od Ciebie zależy w jakich wymieszasz je proporcjach.

{14} Jeden z tych barwnych elementów powinien zdecydowanie dominować- ten, który najbardziej odpowiada Twojemu charakterowi.

{15} W części dziennej Twojego domu najlepiej widać jakim kolorem lubisz się otaczać. To „wzór” zgodnie z którym urządzasz cały dom.

{16} W części „nocnej” możesz pobawić się inną proporcją kolorów (dalej trzymając się wybranej palety).

{17} Żółty w dużych ilościach powoduje irytację. Połączony z czernią jest odbierany jak ostrzeżenie.

{18} Niebieski obniża ciśnienie krwi. Czerwony je podnosi.

{19} Biel musi się znaleźć w każdym wnętrzu. Możesz pomalować nią ściany, albo stolarkę, albo chociaż listwy przypodłogowe. Wydobędzie kolor i nada wnętrzu świeżości.

{20} Wnętrze, w którym nie ma żadnych akcentów kolorystycznych np. urządzone tylko bieli i czerni pozbawione jest charakteru, nie wzbudza w nas emocji, łatwo je zapomnimy.  Kolor pobudza zmysły i opowiada historie…

 

A jaki jest Twój ulubiony kolor? Jak pokazujesz go w swoim domu? Czym kierowałaś się przy jego wyborze? 

 

Nagranie webinaru_Wnętrzarska psychologia koloru