Jak stworzyć niezwykłe wnętrze. Trzy {proste} zasady.

with Brak komentarzy

Marzy Ci się dom o niepowtarzalnym charakterze, klimacie stylu? Chcesz urządzić się w sposób niezwykły? Pasujący do Ciebie i Twojej osobowości? Wydaje Ci się, że jest to trudne i wymaga sporo wysiłku?
Poznaj trzy proste zasady, które Ci w tym pomogą.

 

 

{Zasada 1} Twój dom jest całością.

Planując remont albo urządzając mieszkanie od nowa, myśl o nim jak o jednej całości. 

Zacznij od pomysłu na całą przestrzeń.
Zamknij oczy i wyobraź sobie wnętrze idealne dla Ciebie. Jak chcesz się w nim czuć?
Zapisz kilka określeń (słów-kluczy), które najlepiej opisują klimat, jaki chcesz stworzyć w swoim domu.

Zastanów się, czy Twój dom ma być bardziej tradycyjny czy nowoczesny, przytulny czy „energetyzujący”, elegancki czy na luzie. Wolisz wnętrza pełne światła czy bardziej nastrojowe? Kolorowe, pełne kontrastu czy jednobarwne?

Jaką historię opowiada Twój dom? Niech przewija się ona przez wszystkie pomieszczenia.
Nie znaczy to, że każdy pokój w Twoim domu ma wyglądać tak samo. Niech każde pomieszczenie będzie „wariacją” na temat tej samej opowieści. Otwierając drzwi z jednego pomieszczenia do drugiego, poczujesz harmonię, bo będą się one spójnie ze sobą łączyć.

 

{Zasada 2} Mieszaj style.

Kiedy już określisz jaki klimat pragniesz stworzyć w swoim domu, poszukaj wnętrzarskich elementów, które go zbudują. Pamiętaj, że poszczególne elementy wystroju nie muszą do siebie idealnie pasować, ale mają się uzupełniać. Połącz ze sobą elementy proste z ozdobnymi, kolorowe z jednobarwnymi, „męskie” z „kobiecymi”.

Tylko niepowtarzalny mix różnych mebli, dodatków, kolorów opowie Twoją niezwykłą opowieść. 

Obok nowoczesnej kanapy postaw drewniany stolik, a na nim szklany delikatny wazon z bukietem polnych kwiatów. Łóżko z antycznym zagłówkiem nakryj narzutą w geometryczne wzory. Obok czarno-białej prostokątnej poduszki połóż okrągłą kolorową.

Inspiruj się i nie bój się eksperymentować. Tylko wtedy Twoje wnętrze nabierze intrygującego, niepowtarzalnego wyrazu.

Pamiętaj jednak, że każde wnętrze musi mieć swoją stylistyczną bazę, na tle której wyeksponujesz pozostałe elementy. Tylko od Ciebie zależy czy ustawisz różową kanapę na tle białej ściany, czy białą kanapę na tle różowej.

 

{Zasada 3} Bądź konsekwentna.

Kiedy już znajdziesz unikalny przepis na wystrój Twojego domu, konsekwentnie się go trzymaj. Pomaga to zachować spójność, harmonię oraz unikać nieprzemyślanych zakupów i nadmiaru.

Miej zawsze przy sobie paletę kolorów Twojego domu i zdjęcia poszczególnych pomieszczeń (np. w telefonie). Dzięki temu będziesz mogła łatwo sprawdzić, czy poduszka, pościel czy ręcznik będzie pasował do tego, co masz już w domu. Obraz przechowywany w naszej pamięci często bywa różny od tego rzeczywistego.

Pamiętaj, że nie musisz urządzić od razu całego wnętrza od A do Z. Przyjemność polega na stopniowym dodawaniu do aranżacji nowych elementów. Jeśli masz jasną wizję idealnego wnętrza i przepis na jego unikalny styl, łatwiej Ci będzie konsekwentnie się go trzymać.

Daj sobie czas. Jeśli coś ma się znaleźć w Twoim niezwykłym domu, na pewno się w nim znajdzie.

 

 

Zdjęcie tytułowe: coco tafoya on Unsplash